A Revolutot sokan a kedvező átváltási árfolyamokról ismerik, vagy ezt a szolgáltatást kötik elsődlegesen a bankhoz. Most bemutatom az új, sávos pénzváltási árfolyamot, amelyet bevezetett a szolgáltató.
Milyen árfolyamon vált a Revolut?
A mai napig sokan azt gondolják, hogy középárfolyamon vált a Revolut, de ez nem igaz, a saját eladási és vételi árfolyamukat alkalmazzák. Az tény viszont, hogy ez az árfolyam jelenleg is kedvező, persze kérdés hogy mihez viszonyítjuk.
Jelenleg 36 pénznemben kínál számlavezetést és devizaváltást a Revolut. Ezek között szabadon tudnak a felhasználók váltani az igényeik szerint.
Az, hogy mekkora a spread, azaz a különbség az eladási és a vételi árfolyam között, az nagyban függ attól, hogy milyen deviza párokat váltunk. Amíg például az euró-dollár, vagy euró-brit font között egészen kicsi, addig a forinthoz kötődő, így például forint-euró váltásoknál már kicsit nagyobb. Sőt, az elmúlt bő egy évben azt vehették észre a felhasználók, hogy a forinthoz kötődő váltási árfolyamok rosszabbak lettek. Amíg 2023. év elején ez forint-euró átváltás során az eladási és vételi árfolyam között jellemzően 1,4 forint volt, addig ez mostanra megnőtt.
Nem mindegy, mennyi pénzt váltanánk
Érdekes változás következett be nem olyan régen a Revolutnál. Új árfolyamokat vezettek be, amely a váltandó összeg függvényében változnak.
Maradjunk elsőként az euró és a forint közötti átváltásnál. Gyakorlatilag minél magasabb összeget váltanánk egy tranzakción belül, annál jobb árfolyamot kapunk a Revoluttól. Ezt a közelmúltban vezethették be és nem találtam pontos információt arról, hogy mikortól és milyen összeghatárokat vesz alapul.
A példához a szemléltető árfolyamokat 2024. július 17-én délután néztem. Természetesen az árfolyam folyamatosan változik, a lenti értékek esetén inkább az arányokat érdemes figyelni.
- 1 euró eladásánál az árfolyam: 388,71 forint
- 1 000 euró eladásánál az árfolyam: 389,54 forint
- 10 000 euró eladásánál az árfolyam: 389,69 forint
- 100 000 euró eladásánál az árfolyam: 390,41 forint
- 1 000 000 euró eladásánál az árfolyam: 390,68 forint
- 1 euró vásárlásánál az árfolyam: 393,17 forint
- 1 000 euró vásárlásánál az árfolyam: 392,35 forint
- 10 000 euró vásárlásánál az árfolyam: 392,19 forint
- 100 000 euró vásárlásánál az árfolyam: 391,47 forint
- 1 000 000 euró vásárlásánál az árfolyam: 391,2 forint
A fenti listából látható és kiszámolható, hogy amíg a kisebb tételek esetén a középárfolyamhoz viszonyítva már 2,23 forintot is rárak az eladási és vételi árakra a Revolut, addig az igazán nagy tranzakcióknál ez már csak tizede, 0,26 forint eurónként. Ez pedig elég jelentős különbség lehet.
A fekete lyuk
Van egy nagy fekete lyuk. Ha csak megnyitjuk az átváltást, nem írunk be átváltandó összeget, akkor látunk egy árfolyamot. Viszont ahogy beírunk egy összeget amit átváltanánk, sok esetben egy kedvezőtlenebb árfolyam jelenik meg felül, az árfolyamjelzőnél. Ennek pontos okára sajnos egyelőre nincs magyarázat és megtévesztő. Az viszont fontos, hogy mindig a felhasználó hagyja jóvá a váltást, látja az árfolyamot hozzá, így bármikor tud a folyamat során úgy dönteni, hogy mégsem szeretne átváltást.
Rés a pajzson
A fenti, sávos árfolyamhoz van még egyelőre egy kiskapu. Persze lehet, hogy ezt idővel megváltoztatja majd a Revolut és becsukja a lehetőséget.
Ha az átváltási menüpont jobb felső sarkában a felhasználó rányom a Piaci áras megbízás gombra és átállítja Stop, vagy Limitáras megbízásra (attól függően, hogy milyen pénznemet váltana a másikra), akkor a fenti, sávos árfolyamot ki lehet kerülni és sokkal kedvezőbb árfolyamon történik a váltás.
Jó még a Revolut átváltási árfolyama?
Ez egy jó kérdés és a válasz nem fekete és fehér. Minden esetben azt kell megvizsgálni, mivel hasonlítanánk össze, milyen más költségekkel kell esetleg számolni.
A Wise például bár középárfolyamon vált, azonban díjjal terheli minden esetben az átváltandó összeget, ez 0,33%-tól indul és pénzemenként eltérő. (A Revolut ingyenes Standard csomagja 350 ezer forintig nem számol fel díjat, felette 1%-ot a hétköznapi váltásokra.) És érdemes számolni azzal is, hogy a pénz mozgatása jár-e díjjal. A Revolut díjmentesen biztosítja a kártyás befizetést lakossági betéti kártya esetén. A Wise díjat számol fel rá (100 000 forintnál például 820 forintot). Ad ugyan magyar számlaszámot a Wise, így lehet rá utalni, amiért a szolgáltató nem számol fel pénzt, de a hazai banknál lehet díja az átutalásnak (ez az egyén számlájának kondícióitól függ).
A magyar bankok is kínálnak már egyre inkább középárfolyamos váltást fizetések során. Ezek viszont jelentősen kötött feltételek mellett zajlanak – ettől függetlenül viszont lehetnek olyan esetek, amikor ténylegesen jobban megéri magyar banki kártyával fizetni a Revolut helyett. Ehhez viszont előre kell gondolkodni és tudatosan megtervezni a dolgokat.
Sokan úgy gondolják, hogy a Revolut elveszítette a kedvező átváltási lehetőségét. Én nem vagyok ezen az állásponton. Rosszabb a váltási árfolyam, mint korábban, ez tény. De ha a nagy képet nézzük és tudatosan használjuk a szolgáltatást, akkor továbbra is lesz olyan eset, amikor a Revolut lesz a legolcsóbb választás és lesz olyan, amikor más szolgáltató.
A STOP és Limitáras megbízással kapcsolatos tippért köszönet Olivérnek és a Prohardver fórumozóinak.